Tule pelaamaan Morbid Basketiin kaudelle 2019-2020

Haluaisitko harrastaa koripalloa aktiivisesteam1 smallsa ja rennossa porukassa? Kiinnostaisiko sarjassa pelaaminen kenties pidemmänkin tauon jälkeen?

Morbid Basket hakee jatkuvasti pelaajia miesten IV-divisioonaan. Lisäksi seuramme kortteliliigajoukkueessa on aina tilaa muutamalle lisäpelaajalle. Kauden aikana seuramme järjestää harjoituksia Hervannassa lähes jokaisena päivänä viikossa. Tervetuloa tutustumaan toimintaamme!

Kesäkaudellakin reenaamme kolmesti viikossa Hervannan vaparilla.

Ota rohkeasti yhteyttä.

 

Briefly in English:

We are always looking for new players. For those interested, some experience in playing in an organized team is strongly advised. During the competitive season (autumn-winter-spring) we have practice shifts in Hervanta almost daily, and during the summer three times a week. Unfotunately, we do not have any active coaching - we just play for fun and the excercise. Most of our players play in some of our competitive teams, but taking part just in the practice sessions is also perfectly okay. We welcome all nationalities and cultures, but a basic understanding of the Finnish or English spoken language is a must.

Please do not hesitate to get in touch.