Morbid Basket on tamperelainen koripalloseura jonka toiminta keskittyy miesten aikuissarjoihin. Seura sai alkunsa vuonna 1992 koripallosta innostuneen kaveriporukan järjestämästä koripalloturnauksesta. Nykyään seuramme liikuttaa vuosittain noin 80:tä miestä hyvässä seurassa hyvän harrastuksen parissa. Lisää seuran lähihistoriasta löytyy historiikistamme.

 

 

 

 

Tavoite

Seuran tavoitteena on tukea jäsentensä koripalloharrastusta tarjoamalla hyvät mahdollisuudet harrastaa koripalloa heidän taitojaan ja motivaatiota vastaavalla tasolla. Seura tarjoaa hyvät mahdollisuudet järjestäytyneen koripalloharrastuksen aloittamiseen myöskin vanhemmalla iällä. Samalla seura pyrkii edistämään omalta osaltaan aikuisten mahdollisuuksia harrastaa koripalloa Tampereella.

Kilpailutoiminta

Seura on pitkäjänteisesti rakentanut jo useamman vuoden ajan joukkuevalikoimaa josta jokaiselle pelaajalle löytyy mahdollisimman hyvin taitoja ja elämäntilannetta vastaava ympäristö harrastaa koripalloa. Seuralla on täällä hetkellä neljä joukkuetta Koripalloliiton läntisen alueen sarjoissa sekä  joukkue Tampereen alueen Kortteliliigassa: