Haluaisitko harrastaa koripalloa aktiivisesteam1 smallsa ja rennossa porukassa? Kiinnostaisiko sarjassa pelaaminen kenties pidemmänkin tauon jälkeen?

Morbid Basket hakee jatkuvasti pelaajia miesten IV-divisioonaan. Lisäksi seuramme kortteliliigajoukkueessa on aina tilaa muutamalle lisäpelaajalle. Kauden aikana seuramme järjestää harjoituksia Hervannassa lähes jokaisena päivänä viikossa. Tervetuloa tutustumaan toimintaamme!

Kesäkaudellakin reenaamme kolmesti viikossa Hervannan vapaa-aikatalolla sekä Sammon keskuslukiolla.

Ota rohkeasti yhteyttä.

 

Briefly in English:

Morbid Basket is a fairly small, adults only basketball club in the Tampere/Pirkanmaa area. We have three competitive teams in the 3rd and 4th division series, and one team in the local unofficial Korttelikoris league. We are always looking for new players. Players who have prior experience in playing in an organized team are strongly preferred to those who don't.

During the competitive season (autumn-winter-spring) we have practise in Hervanta almost daily, and during the summer three times a week. Even though most of our members play in our competitive teams,  it is perfectly ok to join us for just for the practise. We welcome all nationalities and cultures, but a basic understanding of the Finnish or English spoken language is a must.

Please do not hesitate to get in touch.